Election Petition Tribunal Set 10, 12, 13th May With 257 Judges To Hear Petition Matters. 

by Amos Kalu
86 views

ELECTION PETITION TRIBUNAL SET THE 10TH, 12TH, AND 13TH OF MAY 2023 WITH 257 JUDGES TO HEAR THE PETITION ARISING FROM THE 2023 GENERAL ELECTIONS

The National Judicial Council has released a list of 257 judges who will hear petitions arising from the 2023 Nigerian general elections. 

The Presidential Election Petition Tribunal and the State Election Petition Tribunals are expected to resume full operations in May, after the Workers’ Day holiday. 

Below is the full list of the judges: 

Abia: Justices C.O. Onyeabo, O. Zik-Ikeorha, C.H. Ahuchaogu, A.O. Chijioke, K.C.J. Okereke, L.T.C. Eruba, B. Anya, N. Philomena, A.O. Phoeba, C.K. Nwankwo.

Adamawa: Justices H.N.H. Joda, B.I. Ladukiya, Musa Usman, K.L. Samuel, A.J. Balami, K.Z.U. Modibbo.

Akwa Ibom: Justices P.P. Idiong, A.D. Odokwo, O.A. Okon, F.J. Ibanga, and N.M. Obot.

Bayelsa: Justices J.B. Egele, and Justice T.Y. Abasi.

Benue: Justices W.I. Kpochi, T.A. Kume,. Asua, P.T. Kwahar, M.T. Ugar, A.I. Ityonyman, M.M. Odinya, I. Muhammed.

Borno: Justices H.Y. Mshelia, A.Z. Musa, U.S. Sakwa, M.G. Abubakar B. Othman.

Cross River: Justices F.N. Isoni, E.O. Abua, O.I. Ofem, A.A. Ewah, U.A. Ibrahim, E.I. Ebri, I.B. Etape, E.A. Ubua.

READ MORE:  Rev. Dan Charges The Church To Participate More In Processes of Choosing Right Leaders.

Delta: Justices A.O. Apkovi, F.N. Azinge, C.N. Ogadi, E.N. Ejiro, T.O. Uloho, M.O. Omovie, C.O. Emifoniye, C.I. Dafe.

Ebonyi: Justices H.A. Njoku, B.A.N Ogbu, N.E. Nwibo, C.E. Eze, I.P. Chima, O. Elekwa, T.A. Achom, U. Onwosi.

Edo: Justices V.O. Eboreime, J.O. Okeaya, Irele-Ifijeh, V.O.A. Oviawe, I.P. Braimoh, T.I. Eghe-Abe.

Ekiti: Justices A.L. Ogunmoye, A.A. Adeleye, L.O. Ogundana, E.B. Omotoso, A.O. Familoni, J.A. Apuabi, O.O. Oluboyede.

Enugu: Justices R.O. Odugu, E.N. Oluedo, N.R. Oji, C.A.B. Onaga, U.J. Nweze, E.N. Alukwu.

Gombe: Justices A.M. Yakubu, H.H. Kereng, S.Y. Abubakar, M. Fatima, D.S. Sikkam, M.A. Haruna, B.H. Abbayo, M.I. Gombe.

Imo: Justices L.C. Azuama, K.A. Ojiako, B.C. Iheka, S.I. Okpara, V.I Onyeka, E.N. Eke, K.A Leweanya, J.I. Obichere.

Jigawa: Justices A.M. Abubakar, A.Y. Birnin Kudu, I. Ya’u, N. Zargina.

Kaduna: Justices E.Y.B. Lolo, K. Dabo, M.T. Rashid, M.N. Sidi, A.Y. John, E. Michael.

Kano: Justices M. Yusuf Ubale, A.A. Amina, I.M.M Karaye, N. Saminu, J.S. Suleiman, S.A. Maryam, S.M. Ado, A.A. Maiwada.

Katsina: Justices A.B. Abdullahi, A.K. Tukur, I.W. Baraka, B.U. Safiya, I.I. Mashi, L. Umar, A. Yarima, M.D. Hadiza.

Kebbi: Justices U. Abubakar, N.I. Umar, S.B. Shuaibu, F.H. Bunza, S.K. Manya, A.S. Bello, S.U. Mukhtar, U.A. S/Kudu.

READ MORE:  2023 presidency: Igbos will kneel, prostrate, beg – Ezeife

Kogi: Justices F. Ajayi, S. Umar, M.M. Gwatana, A.S. Husaini, S. Zubayru, B. Aina, D. Yakubu.

Kwara: Justices A.A. Adebara, A.S. Halima, A. Gegele, F.D. Lawal, J.Z. Umar, M.A. Oniye, O.I. Olabisi, K. Abdul-Latif.

Lagos: Justices M.O. Obadina, J.E. Oyefeso, A.O. Opesanwo, L.B.L. Akapo, J.A. Kudirat, S.S. Ogunsanya, I.O. Akinkugbe, O.A. Adamson.

Nasarawa: Justices R.G. Soji, A.M. Mainoma, S.A. Ayiwulu, A.A. Ozegyu, M.A. Ramat, J.K. Kurape, A.T. Chanbo.

Niger: Justices M. Abdullahi, S.T. Zainab, Y.G. Bilkisu, I. Usman, I. Hauwa Kulu, L.M. Amina, M.I. Khadijat.

Ondo: Justice O.A. Osadebay, P.O. Ikujuni, W.R. Olamide, O. Sunday, J.O. Abe, A. Enikuomehin, T.M. Adedipe, A.E. Akeredolu.

Ogun: C.C. Ogunsanya, Justice O. Ogunfowora, A.A.S. Femi, A.O. Araba, A.A. Adewole, I.O. Awofeso, D.I. Dipeolu.

Osun: Justice A.A. Ajeibe, A.O. Ayoola, K.M. Akano, A.L. Adegoke, M.O. Agboola, S.A. Oke, M.O. Okediya, A.O. Adenji.

Oyo: Justices G.A. Sunmonu, O.M. Fadeyi, E.O. Ajayi, M.L. Owolabi, M.I. Sule, L.A. Ganiyu, B.A. Taiwo, O.A. Adetujoye.

Plateau: Justices A.I. Ashom, N.J. Dadi, T. Zololo, G.M. Kamyal, V. Dadom, D.S. Damulak, S.S. Fomber, B.M. Bassi.

READ MORE:  Ohanaeze replies govs: Another 2023 northern president will lead to Oduduwa, Biafra declaration

Rivers: Justices M.O. Opara, G.C. Aguma, F. Onyiri, L.T. Senewo, F.A. Fiberesima, L. Ngbor-Abina, O.D. Gbasam, S.S. Popnen.

Sokoto: Justices M.U. Dogondaji, A.G. Sifawa, M. Mohammed, S. Shehu, M.A. Sambo, D.Y. Danjega, B.Y. Tambuwa, B. Ibrahim.

Taraba: Justice S. Haruna, A.B. Abbare, C.J. Katabs, M.A. Badamasi, E. Tata, K.A.A. Yara.

Yobe: Justices M.Z. Usman, K.B. Yusuf, M. Kyari, H.L. Musa, H.S. Tahir, K.M.B Inuwa, A.K. Kime.

Zamfara: Justices H. Mikailu, B.M. Kucheri, I.H. Ismaila, U. AbdulNasir, S.G. G/Bore, B. Rabi.

FCT High Court: Justices M.E. Anenih, O.A. Adeniyi, A.I. Kutigi, A.O. Otaluka, Y. Halilu, A.O. Ebong, B. Hassan, E. Enenche, A.S. Usman.

Federal High Court: Justices A.A. Okeke, M.A. Onytenu, H.R.A. Shagari, J.O. Abdulmalik.

National Industrial Court: Justices I.S. Galadima, S.H. Danjidda, K.D. Damuak

cropped OHATV

OHAFIATV

Latest Articles

FACEBOOK FEED

©2016-2023 OHAFIATV MML. All Right Reserved. Designed and Developed by FMPZone Tech